2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ilk BENGİ toplantısı Balıkesir Valisi Sayın Ersin YAZICI, İlçe Kaymakamı Sayın Murat ATICI, Belediye Başkan V. İbrahim ÖZDEMİR, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup YILDIZ, BENGİ Projesinden sorumlu  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri ACAR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal DURMUŞ ile İdari Amir ve Öğretmenlerin katılımıyla 07/09/2017 Perşembe günü İlçemizde yapıldı.
 
        Toplantıda İlçe Kaymakamı Sayın Murat ATICI, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup YILDIZ ve Balıkesir Valisi Sayın Ersin YAZICI' nın BENGİ Projesi ile ilgili yapılan çalışmalar ve bu yıl ki projeyle ilgili hedeflerimiz hakkında konuşmalar yapıldı.
 
        İlçe Kaymakamı Sayın Murat ATICI toplantıda şunları söyledi;
      "Eğitim alanında örneğine az rastlanan  müstesna bir proje olan BENGİ PROJESİ’ni hayat geçiren ve bu vesile ile her daim destek ve varlığını yanımızda  hissetttiğimiz Sayın Valimize kıymetli ilim irfan ordumuz ve şahsım adına şükranlarımızı arz ediyorum.                
Sayın Valim, ilçemizde İlçe Milli Eğitim Müdürü, 2 Şube Müdürü, 23 okul/kurum müdürü, 213 öğretmen ve 21 diğer personel olmak üzere toplam 260 kişilik eğitim çalışanı ile eğitim hizmetlerini en iyi şekilde yürütme azmindeyiz. 
 BENGİ PROJESİ’nin dört ana başlığı olan;
*Akademik Başarı,
*Değerler Eğitimi,
*Sosyal – Kültürel – Sportif – Sanatsal Faaliyetler ve
*Okul – Toplum – Aile İlişkisi,
 konularında okullarımızda okul faaliyet planları hazırlandı, hedefler belirlendi. Bu hedefler doğrultusunda;              
*Akademik Başarı konusunda ; 22 okulumuzda yerel imkanlarla toplam  1640 kitap dağıtılmıştır. İlçe yöneticileri, öğretmen veli ve öğrencilerden oluşan toplam 3349 kişilik katılımla kitap okuma   etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. 6 ortaokul ve 2 lisemizde toplam 556 öğrenciye destekleme kursları açılmıştır. 281 öğrenciye Kariyer Danışmanlığı konusunda rehberlik yapılmıştır. Bir önceki yıl birinci Ortak Sınavda 57,804 olan ilçe ortalaması bu yıl birinci sınavda 60,131’e, bir önceki yıl ikinci Ortak Sınavda 64,166 olan ilçe ortalaması bu yıl ikinci sınavda 66,468’e yükselmiştir.             
*Değerler Eğitimi konusunda; etkinliklere toplam 2638  kişinin,              
*Sosyal – Kültürel – Sportif – Sanatsal Faaliyetler konusunda; etkinliklere toplam 3611 kişinin,             
*Okul – Toplum – Aile İlişkisi konusunda; etkinliklere 2118 kişinin katılımı sağlanmıştır.
Sadece Proje içerikli olarak şahsım ve başta Belediye Başkanımız olmak üzere ilçe yöneticilerimiz tarafından, toplam 109 kez okul ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.
Sayın Valim, Bengimizin yeni döneminin ilk toplantısını Kepsut ta yapmanızdan dolayı ayrıca bir onur duyduk. Bizde eğitimin niteliğinde İlimizde ilk sıralarda yer alacağımızın sözünü veriyorum.
Kıymetli öğretmenlerimiz, yeni eğitim-öğretim yılımız ve yeni dönemimiz şimdiden hayırlı olsun. Gördüğünüz gibi Sayın Valime söz verdim. Bu sözü beraber yerine getireceğiz.
Ünlü bir düşünür şöyle demiştir “ Hayatta en büyük mucize, küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır….” Sizlerde birilerinin mucizesi olun. Bilgi kelimesi 5 harftir. 4’ ü ilgiden oluşur. İlgi ile bilgilendirmeniz dileğiyle.
Zaten BENGİ Kapsamında okullarda geçen dönem gibi toplantılarımız olup, detaylı görüşeceğiz.
Son olarak Sayın Valime tekrar teşriflerinden ötürü teşekkür ederim" dedi.